Ranking Perspektywy. Tylko licea z tarczami

czwartek, 12 stycznia 2023, 13:50

Pojawił się najnowszy ranking portalu Perspektywy. To coroczne zestawienie najlepszych szkół ponadpodstawowych. Spośród śremskich szkół, w głównym rankingu znalazły dwa licea.

fot. archiwum

Właśnie pojawiła się 25. edycja rankingu liceów i techników Perspektywy 2023. W zestawieniu przeanalizowano wyniki 1360 szkół ogólnokształcących i 1185 techników. Nie wszystkie istniejące szkoły się do niego załapały, bowiem placówki musiały spełniać kryteria wejścia do rankingu – w maju 2022 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej dla liceów i techników.

Od 25 lat z satysfakcją pokazujemy szkoły, w których warto się uczyćI nie chodzi tylko o czołową piętnastkę najlepszych liceów oraz dziesiątkę najlepszych techników, które honorujemy podczas gali rankingu. Z tabel, jakie publikujemy, można odczytać znacznie więcej: która szkoła od lat utrzymuje wysoką formę, która spada, a która wspina się coraz wyżej. Mamy w tegorocznym zestawieniu tradycyjnych prymusów i liczne grono zupełnie nowych liderów. 

Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych

Co oceniali twórcy rankingu?

Kryteria dla liceów to wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Z kolei w zestawieniu techników liczyły się sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

Jak wypadły szkoły z powiatu śremskiego?

W głównym rankingu liceów znalazły się dwie placówki. Na 494 miejscu w kraju uplasowało się Katolickie Publiczne Akademickie Liceum Ogólnokształcące im. Św. Jana Pawła II. Placówka otrzymała srebrną tarczę. Co ciekawe w ubiegłym roku znalazła się na 839 miejscu, a rok wcześniej nie załapała się do rankingu.

Ponad 100 miejsc niżej, konkretnie 624 pozycję, zajęło Liceum Ogólnokształcące w Śremie. Ogólniak spadł w rankingu, bowiem w poprzedniej edycji zajmował 475 miejsce, a dwa lata temu 403. Powodem takiego, a nie innego wyniku jest zwykle liczba olimpijczyków.

W głównym rankingu techników próżno szukać szkół ze Śremu. Można je dostrzec dopiero w zestawieniu szkół z województwa wielkopolskiego. Na 47 pozycji uplasował się Zespół Szkół Technicznych im. Hipolita Cegielskiego. Placówka znalazła się w rankingu po raz pierwszy. Z kolei technikum, które w ostatnich latach znajdowało się wysoko i zdobywało tarcze, zajęło o jedną lokatę niżej. Zespół Szkół Politechnicznych im. Powstańców Wielkopolskich dwa lata temu zajmował 493 miejsce w kraju, a rok wcześniej 443. Tym razem szkoła nie miała sukcesów w olimpiadach. 91. pozycję zajął Zespół Szkół Ekonomicznych im. Cyryla Ratajskiego.

Wyżej od śremskich szkół plasowały się placówki z Wrześni, Nowego Tomyśla, Gostynia czy Kościana.