Wypadek kolejowy w Śremie? Tak było w 2013 roku

wtorek, 22 listopada 2022, 10:23

9 lat temu, w nocy z 21 na 22 listopada 2013 roku po godzinie 1:00 w Śremie wykoleił się skład kolejowy. Pierwsze informacje wydawało się niewiarygodne, ale faktycznie z torów wypadła lokomotywa i kilka wagonów. Był to transport węgla do śremskiej elektrociepłowni.

9 lat temu, w nocy z 21 na 22 listopada 2013 roku po godzinie 1:00 w Śremie wykoleił się pociąg towarowy. Z lokomotywy wyciekło paliwo. W akcji jego przepompowywania udział wzięło 6 zastępów straży pożarnej ze Śremu i Krzesin.

Pociąg wypadł z szyn jadąc w stronę Odlewni, tuż za budynkiem dworca kolejowego w Śremie. Skład wiozący węgiel jechał z prędkością 7 kilometrów na godzinę. W wyniku wypadku doszło do uszkodzenia zbiorników z paliwem lokomotywy, dlatego do akcji zadysponowano 3 jednostki ratownictwa chemicznego z Poznania. W zbiornikach paliwowych było blisko 5 tysięcy litrów oleju napędowego. Strażacy musieli przepompować je do cysterny, która pojawiła się w Śremie po 6:00. Na miejscu pracowało w sumie 6 zastępów Państwowej Straży Pożarnej, Policja oraz przedstawiciele firmy, której pociąg wypadł z szyn. Działania strażaków zakończyły się po 7 rano. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie został poszkodowany.

Linia kolejowa z Czempinia przez Śrem do Jarocina od 1992 roku nie jest obsługiwana przez pociągi osobowe. Przez trzy dekady infrastruktura linii kolejowego ulegała degradacji. Jeszcze w 2013 roku po torach kursowały składy towarowe do elektrociepłowni. Po wypadku stało się to niemożliwe.