Wieszczyczyn. Wiatraki od 9 lat wpisują się w krajobraz

niedziela, 6 listopada 2022, 19:33

Jesienią 2013 roku w okolicy Drzonku i Wieszczyczyna końca dobiegała budowa dwóch elektrowni wiatrowych. Dziś mieszkańcy regionu raczej nie wyobrażają sobie panoramy okolicy bez dwóch liczących około 100 metrów wież i sięgających ponad nie śmigieł. Dziś przypominamy krótki materiał filmowy z prac prowadzonych 9 lat temu.

Wiosną 2013 roku w okolicy Wieszczyczyna w gminie Dolsk rozpoczęła się budowa dwóch elektrowni wiatrowych. Najpierw wykonano drogi dojazdowe do miejsca budowy, później budowlańcy przygotowywali solidne fundamenty pod liczące około 100 metrów wieże. Jesienią do Wieszczyczyna dotarł ogromny dźwig, który był kluczowym urządzeniem w procesie montażu konstrukcji.

Przez Śrem kilkakrotnie przejeżdżał wielkogabarytowy transport części do elektrowni. Ze względu na przewóz elementów o dużych rozmiarach na rondzie Jana Pawła II kilka miesięcy wcześniej powstała droga przez środek wyspy. Pierwszy transport przejechał przez nasze miasto w środę, 11 września, wieczorem. Przewożone były największe elementy – części wirników. Kolejny przejazd odbył się w piątkowy wieczór, 13 września. Przed 23:00 do Śremu od strony Czempinia dotarło 5 ciężarówek w asyście samochodów – pilotów oraz policji. Tym razem przewożono słupy dla wiatraków. Na kilkanaście minut zamknięto Aleję Solidarności, ulice Grunwaldzką, Staszica, Gostyńską oraz drogę wojewódzką 434 od obwodnicy Śremu. Trzeci transport miał miejsce w nocy z 15 na 16 września.

Wiatraki w pobliżu Wieszczyczyna i Drzonku stawiali pracownicy firmy Mega S.A. z Gdyni na zlecenie inwestora – niemieckiej firmy E.On. W ramach inwestycji wykonywana była również linia kablowa 15 kV oraz dwie linie telesterownicze. Zakończenie robót przypadło na grudzień 2013 roku.