Śrem, Dolsk. Woda zdatna do kąpieli. Plaża otwarta w końcówce sezonu

piątek, 26 sierpnia 2022, 13:44

Wznowiona została działalność kąpieliska nad Jeziorem Grzymisławskim w Śremie. Sanepid otrzymał wyniki badań próbek wody z poniedziałku. Inspektorzy stwierdzili, że woda jest zdatna do kąpieli.

fot. Plaża była zamknięta od niedzieli

Od niedzieli do piątku zamknięte było kąpielisko na plaży miejskiej w Śremie. W Jeziorze Grzymisławskim doszło najprawdopodobniej do przyduchy i zakwitu glonów. Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzonych Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu. Zawartość tlenu w wodzie była zbyt niska.

Wyniki badań próbek wody pobranych przez śremski Sanepid dotarły do inspektorów z jednodniowym poślizgiem. W piątek Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna poinformowała, że woda na kąpielisku w Śremie jest zdatna do kąpieli. Zawartość E. Coli była niższa niż w lipcu, z kolei Enterokoków wyższa niż w poprzednich badaniach wykonanych w tym sezonie. Stężenie obu bakterii było kilkukrotnie niższe od normy.

Urzędnicy śremskiego magistratu otrzymali już oficjalny komunikat PSSE i w związku z tym działalność kąpieliska została wznowiona w piątek wczesnym popołudniem. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej, sezon kąpielowy nad Jeziorem Grzymisławskim trwa do 31 sierpnia, a więc do najbliższej środy.

W Dolsku też otwierają

Dobre wieści z Sanepidu płyną także do mieszkańców Dolska. Wyniki badań wody z Dolskiego Wielkiego również są pozytywne. – Decyzją sanepidu otwieramy kąpielisko w Dolsku na Plaży Miejskiej, w trybie natychmiastowym! Badania nie wykazały żadnych anomalii chemicznych czy też biologicznych. Pogada zapowiada się rewelacyjnie. Zatem zapraszamy do Dolska na ostatni weekend tego lata – informuje MGOSIR w Dolsku.