Zakaz kąpieli w jeziorze. Przez śnięte ryby

poniedziałek, 22 sierpnia 2022, 00:20

Od niedzieli do odwołania nieczynne jest kąpielisko miejskie nad Jeziorem Grzymisławskim w Śremie. Powód? Przyducha, która spowodowała śnięcie ryb. Wkrótce wykonane zostanie badanie próbek wody. Ostatnie wyniki, sprzed zaledwie kilku dni, były pozytywne.

Do odwołania nie można korzystać w kąpieliska na plaży miejskiej w Śremie. Taką decyzję podjął w niedzielę Burmistrz Śremu. Dlaczego? Po wielu upalnych dniach, gdy temperatura przekraczała 30 st. C., doszło do zjawiska przyduchy.

W niedzielę 21 sierpnia br. Burmistrz Śremu podjął decyzję o zamknięciu kąpieliska na jeziorze Grzymisławskim w Śremie. Obowiązuje również zakaz połowu ryb. Powodem jest występowanie na jeziorze zjawiska przyduchy. Wykonane zostanie również badanie próbek wody.

Poinformowali w niedzielę wieczorem miejscy urzędnicy.

Do przyduchy dochodzi, gdy obniży się ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie zbiornika wodnego lub jego części. W skrajnym przypadku przyducha może prowadzić do masowego wymierania zamieszkujących wodę organizmów – m.in. ryb. Na plaży pojawiły się śnięte ryby, stąd też decyzja władz miejskich.

Do końca sezonu pozostało kilka dni. Czy kąpielisko uda się jeszcze otworzyć przed nadejściem roku szkolnego? Odpowiedź na to pytanie poznamy za kilka dni, kiedy znane będą wyniki badań wody.

W Dolsku ten sam problem

Przyducha zebrała żniwo także w Dolsku, gdzie w sobotę pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji oczyszczali plażę ze sporej ilości śniętych ryb. Kąpielisko jest tymczasowo zamknięte.