Gmina odnowi ogród różany na rogatkach miasta

czwartek, 11 sierpnia 2022, 12:26

Miejscy urzędnicy przystępują do rewitalizacji Ogrodu Róż u zbiegu ulic Poznańskiej i Piłsudskiego. Odnowiona zostanie infrastruktura, a obok dotychczasowych nasadzeń, pojawi się 1400 nowych krzewów. W budżecie gminy inwestycja jest szacowana na 300 tysięcy złotych.

Gmina Śrem ogłosiła właśnie przetarg na modernizację Ogrodu Róż zlokalizowanego na wjeździe do Śremu od strony Poznania. Skwer pomiędzy ulicami Piłsudskiego i Poznańską od lat był zaniedbany, a ostatnio róż rosło tam jak na lekarstwo. Teraz ma się to zmienić.

Wiosną pracownia kształtowania krajobrazu Ogrody Grzywczyk przygotowała kompleksową koncepcję zmiany wizerunku tego miejsca. Projekt obejmuje zasięgiem nie tylko ogród różany, ale także teren przyległy do ulicy Piłsudskiego aż do ulicy Tylnej oraz pas zieleni znajdujący się przy przedłużeniu ulicy Poznańskiej. W sumie powierzchnia terenu objętego rewitalizacją to 1,7 hektara.

Ogród założony jest na planie trójkąta. Biegnąca przez środek ogrodu aleja wyznacza oś symetrii – po obu jej stronach rozkładają się pozostałości geometrycznych aranżacji roślinnych. Główna kompozycja – trejaż, znajduje się na osi widokowej, głównej alei

czytamy w dokumentacji przetargowej.

Koncepcja przebudowy skweru zakłada pozostawienie większości roślin. Wykonawca usunie jedynie chore i zniszczone nasadzenia, a pozostałe zostaną poddane zabiegom pielęgnacyjnym i odmładzającym. Na drzewach przeprowadzona zostanie wycinka jemioł. W ogrodzie posadzonych zostanie blisko 1400 nowych krzewów – głównie róż (m.in. Lions-Rose, Schneekönigin i Desirée). Będą też: forsycje, jeżówka purpurowa, jabłoń ozdobna, jarząb pospolity, tawuła japońska, Lilak Meyera i krzewuszka. Rabaty zostaną wyściółkowane korą, a wolny teren wokół – obsiany trawą.

Aleje z niebezpiecznego dla środowiska żużlu zostaną zastąpione kruszywem i mączką granitową. Schody i podjazd od strony ulicy Piłsudskiego będzie wyremontowany i pokryty tą samą kostką brukową, która została użyta do przebudowy Starego Rynku. Przy alejach stanie 8 latarń solarnych, 12 stalowo-drewnianych ławek oraz 10 koszty na śmieci. W ramach inwestycji odnowiony zostanie istniejący trejaż i powstaną nowe pergole.

Ogród Róż w nowej odsłonie ma być gotowy jesienią. Gmina zabezpieczyła w budżecie 300 tysięcy złotych.