Dolsk. Wybory bez wyboru

niedziela, 3 lipca 2022, 12:48

Dziś w Małachowie miały odbyć się uzupełniające wybory do Rady Gminy Dolsk. Miały, ponieważ dzień przed głosowaniem do Gminnej Komisji Wyborczej wpłynęła rezygnacja jednego z kandydatów. Radnym został sołtys Małachowa, Jacek Dorsz.

Dziś w gminie Dolsk powinny odbywać się wybory uzupełniające do Rady Miasta i Gminy. Pod koniec kwietnia głosowanie zarządził Wojewoda Wielkopolski, po tym jak z mandatu zrezygnował Paweł Taciak. Gminna Komisja Wyborcza zarejestrowała dwoje kandydatów, ale w sobotę jeden z nich zrezygnował z ubiegania się o głosy mieszkańców.

Wybory uzupełniające do Rady Miasta i Gminy w Dolsku miały odbyć się dziś w okręgu nr 7, obejmującym obszar miejscowości Małachowo. W 2018 roku uprawnionych do głosowania było niespełna 400 mieszkańców wsi. W terminie zgłosiło się dwoje kandydatów – Jacek Stanisław Dorsz zgłoszony przez KWW Jacka Dorsza (lista nr 1) oraz Justyna Tobys zgłoszona przez KWW Gminy Dolsk (lista nr 2).

W sobotę, kilkanaście godzin przed rozpoczęciem głosowania, Gminna Komisja Wyborcza w Dolsku otrzymała pisemną rezygnację kandydatki.

Do Komisji wpłynęło pisemne oświadczenie o wycofaniu zgody na kandydowanie kandydata na radnego Komitetu Wyborczego Wyborców Gminy Dolsk – Pani Justyny Tobys.

czytamy w uchwale nr 7/2022 Gminnej Komisji Wyborczej w Dolsku z 2.07.2022

Z tego powodu wybory uzupełniające odbyły się bez głosowania. Gminna Komisja Wyborcza uznała Jacka Dorsza – obecnego sołtysa Małachowa – za wybranego na radnego.

W wyborach samorządowych w 2018 roku z okręgu nr 7 zgłoszonych było czworo kandydatów. Prawie połowę głosów (86) zdobył kandydat PSL Paweł Taciak (z tego komitetu o fotel burmistrza ubiegał się Tomasz Frąckowia). Trzeci wynik (33 głosy) zdobyła wtedy Justyna Tobys.