Dziesiątki milionów z Polskiego Ładu. 1/3 na drogi powiatowe

poniedziałek, 30 maja 2022, 23:30

Prawie 50 mln złotych otrzymają w tym roku śremskie samorządy na realizację wydatków majątkowych. Dziś Premier ogłosił wyniki drugiego naboru w ramach Programu Inwestycji Strategicznych. Środki z Polskiego Ładu w 1/3 zostaną przeznaczone na przebudowę dróg. Powiat otrzymał na tej cel prawie 14 mln złotych.

Rząd rozdaje samorządom miliardy złotych. Dziś Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki II naboru w ramach Programu Inwestycji Strategicznych. Samorządy w całym kraju otrzymają dofinansowanie na ponad 30 mld zł. Do Wielkopolski trafią środki w wysokości 2,8 mld zł. Za te kwoty jednostki samorządu terytorialnego mają zrealizować m.in. 8500 km dróg i chodników, 400 obiektów sportowych, ponad 600 km ścieżek rowerowych, kilkaset żłobków, szkół i przedszkoli oraz obiekty rekreacji. Do powiatu śremskiego wpłynie w sumie blisko 50 milionów złotych.

Powiat stawia na drogi
Największa część finansowego tortu w regionie przypadła Powiatowi Śremskiemu. To 1/3 z niespełna 47 mln złotych. Starosta Zenon Jahns, podobnie zresztą jak w pierwszej edycji PIS, postawił na realizację inwestycji drogowych. Tym razem grant otrzymały dwa zadania obejmujące kilka dróg. 10 165 000 złotych to kwota dofinansowania przebudowy dróg 4070P (Bodzyniewo-Międzychód-Pinka-Wieszczyczyn-Dobczyn), 4075P (Nochówko-Pełczyn-Gawrony-Międzychód) i 4093P (DW437-Mszczyczyn do granicy powiatu). Oczywiście samorząd wymieni nawierzchnię na fragmentach tych dróg, które tego wymagają. Już wcześniej remontowany był choćby odcinek Pinka-DW434, Nochówko-Pełczyn czy jezdnie z Bodzyniewie i Wieszczyczynie. Kolejne 3,8 mln złotych plus wkład własny powiat przeznaczy na poprawę jakości dróg: 4074P na terenie gminy Śrem (Sosnowiec-Łęg-Bystrzek-Olsza) i 4091P w gminie Dolsk (Lipówka-Brześnica do granicy powiatu).

W gminie Śrem powstaną sale gimnastyczne
Sala gimnastyczna przy Szkole Podstawowej nr 4 to inwestycja wyczekiwana od ponad dekady. Zawsze brakowało na nią pieniędzy. Tym razem uda się rozwiązać problemy placówki raz na zawsze. Podobnie sytuacja ma się w Pyszącej, gdzie znajduje się jedyna szkoła w gminie, która nie posiada sali gimnastycznej. Dofinansowanie na obie inwestycji wynosi 10,8 mln złotych.

Dolsk zainwestuje w Masłowie
Gmina Dolsk w drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych złożyła projekt rozbudowy Szkoły Podstawowej w Masłowie. W ramach zadania wybudowana zostanie sala gimnastyczną wraz z częścią lekcyjno-szatniową, instalacja gazowa oraz infrastruktura towarzysząca. Dolsk otrzymał na ten cel nieco ponad 8 milionów złotych.

Brodnica również myśli o oświacie
Gmina przeznaczy pieniądze z Polskiego Ładu na termomodernizację budynku Szkoły Podstawowej im. Hymnu Narodowego w Brodnicy. W ramach zadania zmodernizowany zostanie również instalacja grzewcza i oświetleniowa. Wartość inwestycji bez wkładu własnego gminy to 4 500 000 zł

Prawie 10 milionów na oczyszczalnię
Co najmniej tyle wyda gmina Książ Wielkopolski na unowocześnienie oczyszczalni ścieków w Kiełczynku. 9,5 mln złotych wsparcia wystarczy na przeprowadzenie I etapu inwestycji polegającej na rozbudowie i modernizacji obiektu.