Pociągiem ze Śremu do Poznania? To już pewne!

środa, 20 kwietnia 2022, 11:15

Rewitalizacja linii kolejowej 369 Śrem-Czempiń zostanie zrealizowana. Rząd ogłosił dziś listę projektów, które otrzymają dofinansowanie w ramach programu Kolej+. Dzięki zwiększeniu budżetu do 11 mld złotych, w całym kraju zrealizowane zostaną 34 projekty.

Śrem-Czempiń, Gostyń-Kąkolewo, Międzychód-Szamotuły, Turek-Konin i Czarnów-Rogoźno-Wągrowiec to linie kolejowe, które zostały zakwalifikowane do programu Kolej+. Cztery z nich zostaną poddane rewitalizacji, a jedna (Turek-Konin) zbudowana od podstaw.

To dobra informacja dla mieszkańców regionu śremskiego. Oznacza to, że za kilka lat będziemy mogli dojechać do stolicy Wielkopolski pociągiem. Składy mają poruszać się maksymalnie z prędkością 120 km/h. Główny przystanek autobusowy ma się znaleźć w rejonie dworca autobusowego i punktu przesiadkowego przy ulicy Zamenhofa. Na trasie znajdą się 4 przystanki: Psarskie, Manieczki, Grabianowo i Szołdry. Na razie nie wiadomo, jak miałaby wyglądać komunikacja samochodowa. W ramach rewitalizacji, liczba przejazdów drogowo-kolejowych na 21 kilometrowym szlaku, ma zostać ograniczona do niezbędnego minimum.

Koszt rewitalizacji linii Śrem-Czempiń jest szacowany około 350 mln złotych. Kwota ta powinna pozwolić na modernizację jednotorowej linii wraz z jej elektryfikacją. Docelowo pomiędzy Śremem a Poznaniem miałby kursować 24 bezpośrednie pociągi w ciągu doby.