Dwie firmy zainteresowane obsługą komunikacji miejskiej

środa, 6 kwietnia 2022, 13:16

Dziś otwarte zostały oferty w przetargu na obsługę komunikacji miejskiej w Śremie. Świadczeniem usługi w zakresie publicznego transportu zbiorowego zainteresowane są dwie firmy. Niższą stawkę zaproponował dotychczasowy przewoźnik. W gminnej kasie i tak brakuje pieniędzy na utrzymanie wszystkich połączeń.

Miesiąc temu Urząd Miejski w Śremie ogłosił przetarg na obsługę komunikacji miejskiej. Zamówienie ma obowiązywać od połowy bieżącego roku, przez 48 miesięcy. Warunki jakie urzędnicy postawili wykonawcą to m.in. zajezdnia oraz biuro obsługi klienta działające w Śremie.

Od kilku miesięcy śremski ratusz przygotowywał się do ogłoszenia przetargu na obsługę komunikacji miejskiej. W tym tygodniu zamówienie zostało ogłoszone w Biuletynie Informacji Publicznej. Gmina planuje utrzymać obecną liczbę linii – 3 miejskie i 14 podmiejskich. Szacunkowo autobusy mają pokonywać każdego dnia roboczego ponad 1800 kilometrów, a w soboty zaledwie 100. Komunikacja pozostanie dla pasażerów bezpłatna. Nowa umowa ma obowiązywać od 1 lipca do 30 czerwca 2026 roku. Z dokumentów przetargowych wynika, że Śrem chce docelowo powrócić do rozkładu jazdy sprzed 2 lata, z pominięciem części kursów weekendowych. Nadal utrzymane mają być połączenia do sąsiednich gmin: Brodnicy, Dolska, Krzywinia, Książa Wlkp., Kórnika i Zaniemyśla. Wartość kontraktu została oszacowana na 11,5 mln złotych netto. Oznacza to, że samorząd jest gotowy wydać na organizację komunikacji miejskiej prawie 2,9 mln netto rocznie.

Gmina stawia warunki

Gmina wymagała, by przewoźnik posiadał w mieście zajezdnię oraz biuro obsługi klienta. Pojazdy mają być w pełni monitorowane, w jednolitych barwach umożliwiających łatwą identyfikację. Na tym nie koniec wymagań. Autobusy muszą posiadać przynajmniej 70 miejsc siedzących i stojących. Być wyposażone w co najmniej dwoje drzwi pneumatycznych, klimatyzację, sprawne ogrzewanie, elektroniczne tablice kierunkowe, powiadomienia głosowe, lokalizatory GPS i dozowniki do płynu dezynfekcyjnego. Na pokładzie muszą się znaleźć systemy zliczające osoby wsiadające i wysiadające na każdym przystanku. Autobusy mają mieć podjazdy dla wózków inwalidzkich oraz bezstopniowe wejścia. Wykonawca ma obowiązek zapewnienia odpowiedniej liczby autobusów

Oferty zostały otwarte – świadczeniem usługi zainteresowane dwie firmy

W przetargu decyduje głównie cena, ale też wiek pojazdów. Oferty zostały otwarte w środę rano. Obsługą komunikacji miejskiej w Śremie zainteresowane są dwie firmy. Dotychczasowy przewoźnik – firma Totem ze Śremu – oraz Usługi Transportowe-Handel Przemysław Grzegorz Ludwiczak z Gostynia. Pierwsza zaproponowała cenę wozokilometra w wysokości 6,46 złotego oraz gwarantuje 4 autobusy w wieku 10 lat. Drugi przedsiębiorca zaproponował 9,15 zł za kilometr oraz 4 pojazdy w wieku 15-18 lat.

Na drugie półrocze 2022 roku gmina zabezpieczyła w budżecie około pół miliona złotych. Przeliczając tańszą stawkę za wozokilometr przez planowaną liczbę kilometrów wychodzi, że gminnej kasy wystarczy na zaledwie 2 miesiące.