Śremianie wkrótce otrzymają „laptopy z PGR-ów”

czwartek, 24 marca 2022, 23:24

Rząd wyda ponad pół miliarda złotych na realizację programu wsparcia rozwoju cyfrowego dzieci z rodzin byłych pracowników PGR. Środki pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działań związanych z COVID-19. Tylko w gminie Śrem laptopa na własność otrzyma 306 uczniów szkół.

fot. Freeimages.com

Uczące się dziecko, wnuk lub prawnuk pracownika Państwowego Gospodarstwa Rolnego może otrzymać dofinansowanie na zakup sprzętu komputerowego – ogłoszenia o takiej treści pojawiły się jesienią ubiegłego roku na stronach urzędów w całej Polsce. Warunkiem było złożenie odpowiedniego wniosku do 5 listopada. Urząd Miejski w Śremie odebrał ich 334. Rząd najprawdopodobniej nie spodziewał się, aż takiego zainteresowania projektem i przez kilka miesięcy w sprawie nie pojawiały się nowe informacje. Dopiero w lutym z gminami podpisane zostały pierwsze umowy na realizację programu wsparcia rozwoju cyfrowego dzieci z rodzin byłych pracowników PGR.

Gmina Śrem otrzymała na ten cel 765 tysięcy złotych. Za tę kwotę urzędnicy zamierzają zakupić laptopy. Urządzenia będą musiały spełniać określone parametry techniczne, jednak najpewniej w postępowaniu przetargowym nie znajdzie się zapis wymagający dostarczenia jednolitego sprzętu dla wszystkich uczniów. Podaż urządzeń, m.in. z uwagi na realizację programu w całej Polsce, prawdopodobnie będzie ograniczona, co w połączeniu z oczekiwaniem dostawy jednego modelu, mogłoby odstraszyć potencjalnych dostawców. Gmina Śrem zakupi 306 laptopów za 2,5 tysiąca złotych każdy. Wnioskodawcy, zgodnie z zasadami, komputery otrzymają na własność. Przekazanie sprzętu planowane jest na przełom maja i czerwca.

Jak wynika z danych przekazanych przez samorząd 28 wniosków zostało odrzuconych. Urzędnicy tłumaczą, że były to przypadki, kiedy oświadczenia były składane na dziecko przedszkolne albo na studenta. W kilku przypadkach wskazany zakład pracy przodka nie był PGR-em, a część osób nie dostarczyła dokumentów potwierdzających zatrudnienie ojca, dziadka lub pradziadka w Państwowym Gospodarstwie Rolnym.

Dofinansowanie trafi do 1604 gmin z całej Polski, a łączna kwota przeznaczona na ten cel to 586 222 805 zł. W całym kraju złożono wnioski na ponad 215 tys. komputerów i laptopów oraz przeszło 3 tys. tabletów. Projekt sfinansowano z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach walki z następstwami pandemii COVID-19.