Potężne drzewo nad domem. Strażacki dźwig w akcji

piątek, 18 lutego 2022, 15:32

W Żabnie. Czwartkowa wichura spowodowała, że kilkunastometrowy świerk oparł się o budynek mieszkalny. Strażacy usunęli zagrożenie. Do piątku strażacy podjęli 117 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru.

W piątek rano strażacy ze Śremu i Poznania interweniowali w Żabnie, gdzie potężne drzewo oparło się na budynku mieszkalnym. Ratownicy podcięli świerk z podnośnika koszowego, a następnie podnieśli liczące kilkanaście metrów wysokości drzewo przy pomocy 40-tonowego dźwigu. Była to maszyna należąca do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 w Poznaniu. Akcja zakończyła się powodzeniem.

Przed nami kolejny niebezpieczny dzień. Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenie 2-go stopnia, które obowiązuje od 19:00 w piątek do godziny 18:00 w sobotę. W tym czasie porywy wiatru mogą osiągać prędkość 115 kilometrów na godzinę.

Do piątku do godziny 10:15 strażacy z powiatu śremskiego podjęli 117 interwencji. Były to zgłoszenia dotyczące powalonych drzew, zwisających konarów i zerwanych linii energetycznych. Około 30 zdarzeń to zerwane lub uszkodzone dachy w budynkach mieszkalnych i gospodarczych.