Pod Brodnicą wiatr powalił oborę

czwartek, 17 lutego 2022, 13:56

W skutek wichury w miejscowości Sucharzewo (gm. Brodnica) doszło do katastrofy budowlanej. Zawaliła się obora, w której znajdowało się kilkadziesiąt sztuk bydła. Większość zwierząt przeżyła.

Po godzinie 10:00 strażacy ze Śremu odebrali niepokojącą wiadomość o tym, że w Sucharzewie na terenie gminy Brodnica w skutek silnego wiatru zawaliła się obora. W środku miało się znajdować 30 sztuk bydła. Na miejsce udały się trzy zastępy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej oraz 2 wozy ochotników – z Żabna i Brodnicy. Okazało się, że w zawalonym budynku znajdowało się 31 byków.

– Przed przybyciem ratowników wyprowadzono 29 sztuk bydła. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu odgruzowaniu i wyciągnięciu 1 martwego byka. Kolejny w stanie ciężkim został przekazany służbie weterynaryjnej – mówił mł. bryg. Tomasz Kierzek.

W gospodarstwie w mniejszym stopniu ucierpiało kilka budynków. Eternit zerwany z dachu jednego z nich został rozrzucony w promieniu kilkuset metrów. Niewykluczone, że przez wieś przeszła trąba powietrzna. Świadczyć o tym mają zniszczenia, m.in. pas powalonych drzew w lesie.