Samorządy otrzymają pieniądze na drogi

środa, 16 lutego 2022, 23:42

Prawie 3,5 miliona złotych otrzymały dwa lokalne samorządy na remonty dróg z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na 2022 rok. Powiat Śremski i Gmina Śrem mają zapewnione finansowanie inwestycji na poziomie 60%. Dzięki pozyskanym pieniądzom możliwa będzie budowa gminnej drogi w Dąbrowie.

W środę poznaliśmy wyniki naboru wniosków do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na 2022 rok. Jak poinformował wojewoda Michał Zieliński, w ramach programu do wielkopolskich samorządów trafi prawie 235 mln złotych. Dzięki tym środkom dofinansowanie otrzyma 156 inwestycji gminnych oraz 47 inwestycji powiatowych.

Wśród samorządów, które otrzymały rządowe wsparcie znalazły się Gmina Śrem i Powiat Śremski. Na dwie inwestycje uzyskały łącznie prawie 3,5 miliona złotych. Powiat postawił na przebudowę nawierzchni drogi powiatowej nr 4077P na odcinku Sroczewo-Łężek-Chrząstowo do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 436. To w sumie 3,3 kilometra. Inwestycja jest wyceniana na prawie 3,7 mln zł, a wartość dofinansowania wynosi nieco ponad 2,2 miliona.

Również gmina Śrem może liczyć na pokrycie 60% kosztów jednej z zaplanowanych inwestycji drogowych. Mowa o budowie ulicy Ogrodowej w Dąbrowie. W 2021 roku samorząd kosztem 400 tysięcy złotych wybudował tam kanalizację deszczową. W tegorocznym budżecie zaplanowana została kwota 0,5 mln na II etap prac obejmujący ok. 150-200 mb. jezdni. Dzięki dofinansowaniu z Funduszu Rozwoju Dróg możliwa będzie realizacja całej inwestycji, czyli budowa drogi z kostki brukowej na odcinku 707 metrów. To koszt 2,05 mln złotych, z czego 1,2 miliona pochodzić będzie z dofinansowania.

Modernizacja i rozbudowa infrastruktury to jeden z ważniejszych czynników zwiększający potencjał województwa. Cieszę się, że wielkopolscy samorządowcy tak licznie skorzystali z możliwości, jakie oferuje program, dzięki czemu nasz region będzie się nieustannie rozwijał.

Michał Zieliński, Wojewoda Wielkopolski