Znowu będzie wiało. I to przez kilka dni

wtorek, 15 lutego 2022, 09:22

Środa, czwartek, piątek i sobota to kolejne dni w tym roku z silnym wiatrem. Takie są prognozy synoptyków IMGW. Porywy mogą dochodzić do 110 km/h. Synoptycy planują wydać ostrzeżenie drugiego stopnia. Silny wiatr wystąpi praktycznie w całym kraju, ale najniebezpieczniej będzie na zachodzie i północnym-zachodzie.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Poznaniu planuje wydać ostrzeżenie 2-go stopnia dla powiatu śremskiego. Mają one obowiązywać od środy do soboty. Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem, którego porywy mogą sięgać 110 km/h.

Wiatr zacznie nasilać się już w środę. W porywach może osiągać prędkość do 60 km/h. W czwartek będzie jeszcze gorzej – prognozowane są porywy do 90 km/h. Do tego okresowo będzie padać deszcz i deszcz ze śniegiem. Lokalnie możliwe są również burze. Te niespotykane o tej porze roku zjawisko pokazuje z jak dynamiczną pogodą będziemy mieli do czynienia. W piątek wiatr nieznacznie osłabnie, a jego porywy w północnej połowie kraju i na zachodzie mogą dochodzić do 85 km/h. Z kolei sobota zapowiada się z ekstremalnie niebezpieczną pogodą. Prędkość wiatru może dochodzić w porywach do 110 km/h, praktycznie na terenie całego kraju. Sytuacja zacznie się stabilizować dopiero w niedzielę.

To dobry moment, aby zabezpieczyć wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie. W najbliższych dniach warto też znaleźć bezpieczne miejsce dla swojego pojazdu i nie parkować w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów energetycznych.