Uwaga! Gęsta mgła

wtorek, 16 listopada 2021, 21:54

Wieczorem region spowiła gęsta mgła. Niska widoczność może utrzymać się do wczesnego poranka. Póki co IMGW nie wydało ostrzeżenia meteorologicznego.

Wtorek to kolejny dzień z mgłą. Choć o poranku to zjawisko nie utrudniało życia kierowcom, to wieczorem sytuacja zmieniła się diametralnie. Miejscami widoczność spadła poniżej 100 metrów. Najgorzej jest poza miastem, szczególnie na terenach nadwarciańskich i przy podmokłych łąkach. Z prognoz wynika, że gęsta mgła utrzyma się nad regionem do rana. Najniższej przejrzystości powietrza możemy spodziewać się pomiędzy północą a godziną 3.

Jak używać świateł przeciwmgielnych?

Przednie światła przeciwmgłowe można włączyć w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, a więc w trakcie opadów atmosferycznych czy właśnie z uwagi na utrzymującą się mgłę. Wielu kierowców nie wie jednak w jakich przypadkach można stosować tylne światła przeciwmgielne. Pokazują to ostatnie dni, bo nie rzadko można było zauważyć na drodze pojazd oślepiający innych kierowców. Światła przeciwmgielne tylne kierujący pojazdem może włączyć, jeśli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności światła te trzeba wyłączyć. Ile to 50 metrów? To połowa odległości między słupkami pikietażowymi stojącymi przy jezdni.