Narodowy Spis Powszechny. Ankieterzy mogą do nas ponownie zadzwonić

czwartek, 4 listopada 2021, 09:40

Choć Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań formalnie zakończył się 30 września, to wkrótce mogą do nas zadzwonić ankieterzy GUSu. Od 12 do 24 listopada prowadzone będzie badanie kontrolne, które obejmie około 100 tysięcy mieszkań.

Raz na dziesięć lat w Polsce realizowany jest Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Badanie statystyczne przypadło na 2021 rok. Spis był prowadzony od 1 kwietnia do 30 września – 3 miesiące dłużej niż pierwotnie planowano. O wydłużeniu terminu zdecydowano ze względu na pandemiczne obostrzenia, które wiosną uniemożliwiły bezpośrednie wizyty rachmistrzów. Choć spis zakończył się ponad miesiąc temu, wkrótce ankieterzy znowu mogą do nas zadzwonić.

GUS zapowiada badanie kontrolne

Pod koniec października, Główny Urząd Statystyczny poinformował, że zamierza przeprowadzić badanie kontrolne. Ma ono na celu oszacowanie błędu pokrycia i jest podstawowym sposobem oceny danych uzyskanych w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Telefonu od ankietera możemy spodziewać się między 12 a 24 listopada. Badanie będzie realizowane na próbie 100 000 mieszkań, które zostały ujęte w spisie.

Czy ankieter odwiedzi nas w domu?

Nie. Ankieterzy statystyczni będą kontaktowali się wyłącznie telefonicznie. Przedstawiciele GUS skontaktują się z pełnoletnią osobą, która w spisie była pierwszym respondentem (reprezentantem mieszkania). W trakcie wywiadu będą zadawane pytania dotyczące: m.in. miejsca zamieszkania na dzień 31 maja 2021 r., poziomu wykształcenia, własności mieszkania, sposobu realizacji spisu. Co ważne, tak samo jak obowiązkowy był udział w Narodowym Spisie Powszechnym, musimy udzielić odpowiedzi ankieterowi. Oczywiście jeśli do nas zadzwoni.

GUS zadzwoni wyłącznie z jednego numeru

Każdy uczestnik badania będzie mógł zweryfikować tożsamość ankietera, samodzielnie poprzez stronę internetową spis.gov.pl lub dzwoniąc na infolinię 22 279 99 99 (koszt połączenia zgodny z taryfą operatora). Ankieterzy statystyczni kontaktować się będą z wylosowanymi do badania respondentami wyłącznie z numeru telefonu: 22 828 88 88, a dane zostaną zarejestrowane w specjalnie przygotowanej aplikacji. Pozyskane dane podlegają prawnej ochronie i są objęte tajemnicą statystyczną.