Czas na gabaryty. Gmina odbierze je w listopadzie i grudniu

środa, 3 listopada 2021, 09:32

Zbliża się termin zbiórki gabarytów z zabudowy jednorodzinnej. Ten rodzaj odpadów jest odbierany na terenie gminy Śrem bezpłatnie, dwa razy w roku. Co istotne, mieszkańcy muszą zgłosić się do ratusza przynajmniej dwa dni przed terminem odbioru. Odpadami wielkogabarytowymi są meble i inne odpady dużych rozmiarów oraz zużyty kompletny sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Jak co roku zbliża się termin odbioru odpadów wielkogabarytowych z zabudowy jednorodzinnej i wielolokalowej poza miastem. Gmina Śrem przeprowadza taką zbiórkę dwa razy w roku – pod koniec drugiego i czwartego kwartału. Co istotne, w zabudowie jednorodzinnej odbiór gabarytów nastąpi po wcześniejszym zgłoszeniu w ratuszu. Konieczny jest kontakt z urzędnikiem (tel. 61 28 47 111) przynajmniej 2 dni przed terminem odbioru.

A co z zabudową wielolokalową w mieście? Tam odpady są odbierane raz na dwa tygodnie. Z tą różnicą, że zgłoszenie do ratusza przekazują zarządcy nieruchomości. Spółdzielnia Mieszkaniowa w Śremie przypomina, że gabaryty powinny być wystawiane obok wiat śmietnikowych najwcześniej dzień przed terminem odbioru. Ten w najbliższym czasie przypada: 08.11, 22.11, 06.12, 20.12.

Odpadami wielkogabarytowymi są m.in. stoły, szafy, tapczany, łóżka, fotele, dywany, linoleum, materace, pierzyny, zabawki dużych rozmiarów, panele, parapety, rynny, listwy przypodłogowe, opony od rowerów, motocykli i pojazdów do 3,5 tony, ramy okienne bez szyb, drzwi bez szyb, brodziki, umywalki, kompakty WC, kompletny sprzęt AGD (np. lodówka, pralka, mikrofalówka, roboty kuchenne), kompletny sprzęt RTV (np. TV, radio) itp. Do odpadów wielkogabarytowych nie zalicza się: części samochodowych (fotele, kanapy, zderzaki itp.) oraz odpadów budowlanych.

Odpady można dostarczyć w każdej chwili do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Mateuszewie. Godziny otwarcia: od wtorku do piątku w godz. 9.00-17.00; w soboty w godz. 9:00-13.00.

Terminy zbiórki:
Zbrudzewo, Mechlin – 17.11.
Śrem – 20.11.
Pysząca – 25.11.
Binkowo, Ostrowo, Sosnowiec, Łęg, Olsza, Bystrzek, Dobczyn – 25.11.
Pełczyn, Nochówko, Bodzyniewo, Wirginowo, Grzymysław, Borgowo, Kadzewo – 26.11
Nochowo – 26.11.
Psarskie – 27.11.
Grodzewo, Mateuszewo, Kawcze, Tesiny – 27.11.
Kaleje, Luciny, Orkowo, Niesłabin, Dabrowa – 01.12
Dalewo, Wyrzeka, Jeleńczewo, Mórka, Marszewo – 04.12.
Góra, Krzyżanowo, Szymanowo, Gaj, Marianowo, Pucołowo, Błociszewo – 15.12.