Zamenhofa zamknięta. Ruszył remont

czwartek, 7 października 2021, 23:47

W czwartek po południu drogowcy niespodziewanie zamknęli fragment ulicy Zamenhofa w Śremie. Dlaczego? Rozpoczyna się zapowiadany wiosną remont odcinka wzdłuż garaży.

Drogowcy nałożą nową nawierzchnię na odcinku od ulicy Grunwaldzkiej do skrzyżowania z Przemysłową. W czwartek po południu fragment drogi powiatowej wzdłuż garaży został zamknięty dla ruchu. Drogowcy wyłączyli także z ruchu lewoskręt na ulicy Grunwaldzkiej uniemożliwiając wjazd na teren stacji paliw i sklepu Lidl. W piątek rano ktoś poszedł po rozum do głowy i umożliwił jazdę fragmentem pasa do skrętu w lewo.

W blisko 15-milionowym budżecie na inwestycje drogowe, powiat śremski zaplanował skromne 150 tysięcy złotych na modernizację nawierzchni ulicy Zamenhofa. Chodzi o odcinek drogi pomiędzy ulicą Grunwaldzką i Przemysłową. Nawierzchnia w tym miejscu była wymieniana podczas budowy marketu ponad 15 lat temu i dziś jest już w złym stanie technicznym. Powiatowy Zarząd Dróg pod koniec kwietnia ogłosił przetarg na realizację prac. Zgłosiło się trzech wykonawców z Kościana, Jarocina i Gniezna. Ostatecznie wygrała oferta Przedsiębiorstwa Budowlano-Handlowego „Marzyński” z Jarocina. Koszt inwestycji to 182 tys. złotych. W ramach prac drogowcy sfrezują wierzchnią warstwę asfaltu i nałożą nową.

W przyszłym roku powiat planuje kontynuować remont i najprawdopodobniej wymienić nawierzchnię aż do ulicy Powstańców Wielkopolskich. Zakres prac będzie jednak znacznie szerszy. Najważniejsza zmiana to likwidacja przejazdu kolejowego. Droga w tym miejscu zostanie wyprofilowana na nowo, dzięki czemu zniknie wzniesienie, na którym dziś znajdują się szyny. Ścieżki rowerowe zostaną przeniesione poza jezdnię, podobnie jak miało to miejsce w sąsiedztwie centrum handlowego. Kierowców ucieszy zapewne nowa organizacja ruchu na skrzyżowaniu ulicy Zamenhofa z Powstańców. Powiatowy Zarząd Dróg prowadzi rozmowy dotyczące przejęcia części działki należącej do poznańskiego PKSu. Jeśli uda się pozyskać grunt, powstaną tam trzy pasy ruchu. Jeden w kierunku ulicy Grunwaldzkiej oraz pas do prawo i lewo skrętu w Powstańców Wielkopolskich. To rozwiązanie znacząco upłynni ruch w tym miejscu. Zachowane zostaną również ścieżki rowerowe po obu stronach drogi.

O planach przebudowy odcinka ulicy Zamenhofa mówiliśmy już w maju.