Rusza sezon grzewczy

poniedziałek, 20 września 2021, 13:16

Końcówka lata nie rozpieszcza nas zbyt wysokimi temperaturami. Oznacza to, że wielkimi krokami bliża się czas rozpoczęcia sezonu grzewczego. Już kilka tygodni temu w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej w Śremie pojawiły się komunikaty z prośbą o odkręcenie termozaworów na pozycję „maksimum”.

Na początku września pracownicy Spółdzielni tradycyjnie rozpoczęli napełniać instalacje centralnego ogrzewania. Aby zrobić to w całych zasobach, potrzeba było czterech dni.

Sezon grzewczy rozpocznie się we wtorek, 21 września. Kaloryfery nie będą od razu gorące. Choćby ze względów technologicznych, Ciepłownia Śrem potrzebuje kilku dni na uruchomienie dodatkowych kotłów. Następne moc będzie stopniowo zwiększana wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię cieplną.

Póki co najchłodniejsza zapowiada się dzisiejsza noc. Nad ranem termometry mogą pokazać zaledwie 4 st. Celsjusza. Przez najbliższy tydzień temperatury w dzień będą wynosić od 15 do 20 st. C. W nocy (oprócz nocy z poniedziałku na wtorek) słupki rtęci pokażą około 10 st. C.

W tym sezonie będzie drożej

Nowy sezon grzewczy i nowe, wyższe stawki za energię cieplną. 27 sierpnia prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował taryfę dla spółki Ciepłownia Śrem. Ceny za zamówioną moc cieplną na Jezioranach i Helenkach wzrosną o ponad 10 procent do ponad 89 tysięcy złotych rocznie za jeden megawat. Dużo wyższe podwyżki bo o blisko 37% czekają mieszkańców osiedla w Kórniku. Cena samego ciepła wzrośnie nawet o połowę.