Śrem: policja patroluje drogi z udziałem drona

czwartek, 2 września 2021, 13:00

Od kilku miesięcy polscy policjanci oprócz radiowozów, czy nowoczesnych urządzeń do pomiaru prędkość pojazdów, mają do dyspozycji drony. Dzięki bezzałogowemu statkowi powietrznemu, funkcjonariusze drogówki mogą jeszcze skuteczniej walaczyć z drogowymi piratami. W środę policyjny dron pełnił służbę nad śremskimi drogami.

Policyjny dron czuwa dziś nad bezpieczeństwem kierowców poruszających się na drogach powiatu śremskiego. To pierwszy taki patrol w powiecie śremskim.

Urządzenie jest obsługiwane przez policjantów drogówki z Poznania. Jeden z funkcjonariuszy jest pilotem urządzenia, a drugi operatorem kamery. W przypadku zarejestrowania wykroczenia, informacja trafia do policjantów śremskiej drogówki, a Ci zatrzymują wskazany pojazd do kontroli drogowej.

Bezzałogowe statki powietrzne rozpoczęły służbę w Policji kilka miesięcy temu. Od tego czasu skutecznie rejestrują wykroczenia, których naziemny patrol drogówki nie byłby w stanie zauważyć. Urządzenie wyposażono w 30-krotny zoom optyczny i 180-krotny zoom cyfrowy, co pozwala na rejestrowanie zachowań uczestników ruchu drogowego z dużej odległości.