Droga Dalewo-Łuszkowo zamknięta na 4 miesiące

piątek, 7 maja 2021, 16:11

Od wtorku trudniej będzie dojechać ze Śremu do Krzywinia, Leszna czy Kościana. Na granicy powiatu śremskiego i kościańskiego drogowcy zburzą istniejący most nad Rowem Wyskoć i w jego miejscu wybudują przepust. Prace potrwają 4 miesiące.

W przyszłym tygodniu Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu rozpocznie realizację inwestycji polegającej na rozbiórce istniejącego mostu i budowie przepustu nad Rowem Wyskoć na trasie nr 432 pomiędzy Dalewem a Łuszkowem. Rów jest naturalną granicą pomiędzy powiatem śremskim i kościańskim, ciągnie się od Jeziora Zbęchy aż do Kanału Kościańskiego w okolicy Racotu.

Inwestycja warta niemal milion złotych zdecydowanie poprawi komfort i bezpieczeństwo jazdy kierowców. Obiekt będzie szerszy od dotychczasowego mostu o 2 metry. Tymczasowa organizacja ruchu zostanie wprowadzona w poniedziałek, 11 maja, jednak trasa zostanie zamknięta dla ruchu następnego dnia o godzinie 7:00. Prace potrwają 4 miesiące i przez ten czas, kierowcy będą musieli kierować się na objazdy.

Miejsce inwestycji jest na tyle nieszczęśliwe, że trudno wyznaczyć krótką alternatywą trasę po asfalcie. WZDW zaleca objazd przez Kunowo i Dolsk, a to oznacza wydłużenie drogi o 35 kilometrów. Mniejsze auta mogą wybrać lokalne drogi m.in. przez Rąbiń, Turew i Błociszewo lub Zbęchy, Mościszki do Dalewa, jednak fragment tej trasy przebiega drogą gruntową.

Zmiany czekają również pasażerów komunikacji miejskiej w Śremie. W momencie zamknięcia trasy wojewódzkiej, żółte autobusy nie będą realizowały kursów na obszarze gminy Krzywiń – wówczas ostatnim przystankiem na trasie przed powrotem do Śremu stanie się przystanek „Dalewo II” w centrum wsi. Jak informuje przewoźnik, godziny odjazdów w drodze powrotnej z przystanków zlokalizowanych na obszarze gminy Śrem pozostaną bez zmian.

Budowa nowego przepustu potrwa nieco ponad 3 miesiące, jednak trasa pozostanie zamknięta do końca sierpnia. Podobnie jak było to w przypadku budowy przepustu w okolicach Książa Wielkopolskiego, kilka tygodni zajmą odbiory i oczekiwanie dokumentu pozwalającego na użytkowanie nowego obiektu.