Dwie najbliższe noce z przymrozkami

niedziela, 25 kwietnia 2021, 15:30

Do „zimnych ogrodników” pozostały jeszcze trzy tygodnie, ale przymrozki czekają nas już teraz. Noce z niedzieli na poniedziałek i z poniedziałku na wtorek będą chłodne. Synoptycy IMGW przewidują, że miejscami przy gruncie termometry wskażą nawet -6 st. Celsjusza. Na przeważającym obszarze temperatury powinny oscylować wokół -2 i -3 st. C.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Poznaniu wydali ostrzeżenie 1-go stopnia przed przymrozkami. Według przewidywań meteorologów, dwie najbliższe noce będą chłodne, z temperaturami minimalnymi na poziomie -3 st. Celsjusza.

Jak czytamy w komunikacie, miejscami prognozowany jest spadek temperatury powietrza do -3°C do -1°C, przy gruncie do -6°C. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 7°C do 9°C.

To zapewne nie ostatnie przymrozki tej wiosny, bowiem do tzw. „zimnych ogrodników” pozostały jeszcze niespełna 3 tygodnie. Zimni ogrodnicy to św. Pankracy (12 maja), św. Serwacy (13 maja) i św. Bonifacy (14 maja), a najbardziej znana „zimna Zośka” przypada 15 maja. Według przysłów i obserwacji ludowych ten okres to ostatnie dni wiosennych przymrozków. W tych dniach chłód może się nasilić, lecz po nich nie powinien już zaszkodzić roślinom.