Sypnie śniegiem. Synoptycy ostrzegają

niedziela, 7 lutego 2021, 12:57

Jeszcze kilka tygodni temu synoptycy ostrzegali przed „bestią ze wschodu”. Teraz okazuje się, że czekają nas gorsze warunki atmosferyczne, niż te z połowy stycznia. Będzie mroziło i spadnie śnieg.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Poznaniu wydali dziś dwa ostrzeżenia meteo. Pierwszy z nich dotyczy intensywnych opadów śniegu, drugie zaś zawiei i zamieci śnieżnych. Przez najbliższy tydzień pogoda będzie kapryśna i poczujemy, co to zima.

W niedzielę późnym wieczorem i przez cały poniedziałek spadnie nawet do 20 cm śniegu. W ocenie synoptyków, w regionie będą to intensywne i umiarkowane opady. Jakby tego było mało, opadom białego puchu towarzyszyć będzie silny wiatr. Dlatego też IMGW przewiduje zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane przez wschodni i północno-wschodni wiatr o średniej prędkości od 20 km/h do 35 km/h, w porywach do 60 km/h.

W poniedziałek słupki rtęci wskażą od -6 do -10 st. C. W kolejnych trzech dniach najwyższa temperatura na jaką możemy liczyć w regionie śremskim to -6 st. C. Nocami termometry zanotują nawet -13 stopni Celsjusza.

Najnowsze prognozy wskazują, że kilkunastostopniowe mrozy utrzymają się przez cały tydzień. Niewykluczone są kolejne opady śniegu.