Dziś mija 7 lat od tragedii w Ostrowiecznie

czwartek, 14 stycznia 2021, 11:07

14 stycznia minęło 7 lat od tragedii w ruinach ośrodka wypoczynkowego w Ostrowiecznie. W 2014 roku strop przygniótł 24-letniego mieszkańca tej miejscowości. Mężczyzna wraz z innymi osobami próbował usunąć metalową belkę podtrzymującą strop dwukondygnacyjnego budynku.

Był wtorek, 14 stycznia 2014 roku. Późnym wieczorem do straży pożarnej w Śremie wpłynęło zgłoszenie o tym, że w Ostrowiecznie strop runął na mężczyznę. Do akcji natychmiast wyruszyło kilka jednostek. Po dotarciu pierwszych zastępów okazało się, że zawaliła się część dachu budynku dawnego ośrodka wypoczynkowego, niszcząc także strop pierwszego piętra. Płyty przygniotły 24-letniego mieszkańca Ostrowieczna. Mężczyzna zginął na miejscu. W policyjnym areszcie, do wyjaśnienia sprawy, zatrzymano dwóch innych mężczyzn z Ostrowieczna w wieku 21 i 24 lat. To oni wraz z ofiarą próbowali usunąć metalową konstrukcję stropu. Wtedy doszło do zawalenia. Zatrzymani mężczyźni powiadomili służby ratunkowe.

Na miejscu w pierwszej fazie akcji pojawiły się 4 zastępy ze Śremu oraz dwa z OSP Dolsk, dwa z Książa Wlkp. i jeden z Masłowa. Istniało ryzykowe, że pod gruzami znajdują się inne osoby, dlatego wezwano także straż pożarną z Poznania. Działania strażaków były trudne i niebezpieczne, gdyż budynek grozi dalszym zawaleniem. Do Ostrowieczna dotarły specjalistyczne samochody ratownictwa technicznego z Poznania. Wraz z nimi pojawiła się grupa ratowniczo-poszukiwawcza z psem wyszkolonym do poszukiwania ludzi. Ratownicy z psem dojechali też z Łodzi.

Działania ratowników zakończyły się tuż po wyciągnięciu zwłok z rumowiska. Było to możliwe po wzmocnieniu ścian budynku i stropu piwnicy drewnianymi podporami. Trwającą ponad 8 godzin akcję, prowadziło łącznie 17 jednostek straży pożarnej, policja i pogotowie.

Dawniej w położonym w lesie budynku (gdzie doszło do wypadku) działał ośrodek wypoczynkowy. W 2014 roku budynek był już ruiną. Po kilku latach został zburzony przez nowego właściciela.