Narodowe Święto Niepodległości. Tak świętował Śrem
W 106. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości śremianie tradycyjnie zgromadzili się pod kwaterą Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu przy jednostce wojskowej, a później przeszli na Plac 20 Października. Tam odczytany został Apel Poległych, a żołnierzy oddali salwę honorową. Na mieszkańców regionu czekał koncert pieśni patriotycznych oraz wystawa sprzętu służb mundurowych.
Mieszkańcy powiatu śremskiego z dumą uczcili 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak co roku, obchody święta rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej za ojczyznę w kościele garnizonowym. Po nabożeństwie zgromadzeni śremianie, poczty sztandarowe oraz przedstawiciele władz samorządowych przeszli pod kwaterę Powstańców Wielkopolskich na pobliskim cmentarzu. Modlitwę za tych, którzy zginęli w walce o wolność naszego państwa odmówił proboszcz parafii św. Jana z Dukli.
My spadkobiercy otrzymanej 106 lat temu wolnej ojczyzny pokrywamy się w naszej myśli, sercu i oddajemy Wam śpiący w grobach Polscy rycerze hołd. Pragniemy zanieść przed tron wiecznej ojczyzny zbawionych naszą wspólną modlitwę. Za wasze dusze, byście spoczywając w ziemi duchem sięgnęli nieba.
Uroczystości pod pomnikiem poległych powstańców zakończyły się złożeniem wiązek kwiatów i zniczy.
Nie był to koniec świętowania, bowiem biało-czerwony orszak przeszedł ulicami Śremu na Plac 20 Października. Na jego czele znajdowali się uczniowie śremskich szkół, którzy nieśli ze sobą olbrzymią biało-czerwoną flagę oraz balony w barwach narodowych. Tuż za nimi maszerowała orkiestra dęta, wojsko, poczty sztandarowe, delegacje oraz mieszkańcy miasta. Gdy wszyscy znaleźli się na płycie rynku, odegrany został Mazurek Dąbrowskiego.
Na początku głos zabrał starosta śremski, Piotr Ruta. Następnie oficer wojska polskiego odczytał okolicznościowy Apel poległych, po czym żołnierze wystrzelili salwę honorową.
Właśnie my, mieszkańcy tych ziem, mamy prawo z dumą i z podniesioną głową powiedzieć, że nam tej wolności nie dano. Myśmy musieli ją dopiero sobie wywalczyć. I o to my wszyscy wielkopolanie musimy pamiętać. 11 listopada 1918 roku to była bardzo umowna data, bo dla nas dopiero po Powstaniu Wielkopolskim, bo my sami wywalczyliśmy sobie tę wolność. Dopiero wtedy mogliśmy świętować, że jesteśmy, byliśmy i będziemy w wolnej Polsce.
– mówił Starosta Śremski, Piotr Ruta
Wzywam wszystkich rodaków, którzy spełnili swój obowiązek wobec ojczyzny, składając na ich okazję największy dar, swoje życie, a ich mogiły rozsiane po całej Polsce i świecie są świadectwem dziedzictwa polskiej tradycji niepodległościowej oraz naszej pamięci i tożsamości. Stańcie do apelu.
Na zakończenie odbył się krótki koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Julii Bartkowiak z zespołem. W międzyczasie zgromadzeni śremianie mieli okazję obejrzeć z bliska nowoczesne wyposażenie pojazdów specjalnych Wojska Polskiego, a także Państwowej Straży Pożarnej.