O remontach i śmieciach debatowała Rada Nadzorcza SM

środa, 6 listopada 2024, 10:59

Obradowała Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej w Śremie. Podczas listopadowego posiedzenia, przedstawiciele mieszkańców osiedli debatowali nad funduszem remontowym, sprawami związanymi z bezpieczeństwem oraz systemem gospodarowania odpadami.

Koniec roku to czas podsumowań i snucia planów na kolejnych 12 miesięcy. Nie inaczej było podczas październikowego posiedzenia Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Śremie. Przedstawiciele mieszkańców tworzący to gremium wysłuchali sprawozdania z przebiegu remontów zaplanowanych na 2024 rok i debatowali nad wstępnym planem prac na rok kolejny.

Fundusz Remontowy to taki fundusz, który w dużej mierze planujemy na remonty. Dlaczego mówię na remonty? Bo moglibyśmy także myśleć o inwestycjach, ale wydajemy tyle pieniędzy, ile uda nam się zebrać. Szanowni Państwo, największa część tego funduszu to oczywiście prace termomodernizacyjne. W tym roku zakończone na Paderewskiego 5, a rok 2025 to będzie termomodernizacja Paderewskiego 6. I tutaj właśnie jedna z ważniejszych decyzji, które podjęła Rada Nadzorcza. Wyraziła zgodę na zaciągnięcie kredytu termomodernizacyjnego, który oczywiście jest z odpowiednią dotacją, tak że on nie jest komercyjnie w całości obciążający mieszkańców. A więc to decyzja Rady wyrażająca zgodę właśnie na zaciągnięcie tego kredytu.

– mówi Cyprian Konieczny, Przewodniczący Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Śremie

Szczegółowy plan remontowo-inwestycyjny zostanie przyjęty przez radę na kolejnych posiedzeniach. W październiku radni pochylili się również nad wnioskami mieszkańców Helenek, którzy interweniowali w sprawie niebezpiecznego przejścia dla pieszych, gdzie wiata śmietnikowa utrudnia widoczność. Oprócz lustra drogowego zamontowanego już wcześniej, podjęta została decyzja o postawieniu barier spowalniających ruch pieszych, szczególnie dzieci biegnących do szkoły. Podczas posiedzenie dyskutowano również o systemie gospodarki odpadami. To pokłosie ostatnich rozmów władz spółdzielni z przedstawicielami gminy. Wynika z nich, że wskaźnik segregacji w zabudowie wielolokalowej jest niewystarczający.

Mój apel do mieszkańców: po pierwsze, abyśmy pamiętali o tym, aby segregować odpady. To naprawdę nie zajmuje wiele czasu, a dzięki temu rzeczywiście szczególnie nasze otoczenie wiat śmietnikowych jest bardziej zadbane, kiedy te śmieci lądują we właściwym pojemniku. A druga informacja o punkcie selektywnej zbiórki odpadów, który jest na ulicy Szerokiej. Szanowni Państwo, te śmieci, te jakieś np. niepotrzebne opony, to wszystko mogą Państwo odwieźć do punktu selektywnej zbiórki odpadów i to tam zostawić. A w związku z tym, jeżeli mamy takie śmieci, które nie mieszczą się w ramach tych frakcji, które są umieszczone przy naszych śmietnikach, bardzo proszę, aby zwrócić na to uwagę i skorzystać właśnie z tego punktu, który naprawdę jest niedaleko.

– dodaje

Zmorą osiedli jest chociażby wrzucanie do kubłów odpadów bio w foliowych woreczkach. Taka frakcja jest uznawana za zanieczyszczoną, a tym samym droższą w zagospodarowaniu.