Przedświąteczna gorączka

środa, 30 października 2024, 09:29

Lada moment rozpocznie się świąteczna gorączka na drogach. Od środy służby rozpoczną prace w rejonie cmentarzy. W Śremie kierowcy nie muszą się martwić, bo wprowadzona zostanie została stara i sprawdzona organizacja ruchu wokół miejskich nekropolii. 1 listopada warto zostawić auto w domu i wsiąść do autobusu komunikacji miejskiej.

Zbliżają się najgorętsze dni na polskich drogach. Miliony osób pod koniec tygodnia wyruszą na cmentarze, by odwiedzić groby bliskich. W Śremie od środy służby rozpoczną prace wokół miejskich nekropolii.

Od godziny ósmej wraz z firmą będziemy znakować parkingi w rejonie cmentarza komunalnego oraz drogi dojazdowe w rejonie cmentarza komunalnego przy ulicy Malczewskiego i tutaj w rejonie ulicy Fabrycznej i Farnej. No i potem czwartek, pierwszego i drugiego listopada, trzeciego listopada również będziemy działać pod cmentarzem komunalnym po to, żeby pomagać mieszkańcom i ułatwiać im dojazd do miejsc pamięci swoich bliskich. We wszystkich trzech przypadkach, czyli w rejonach naszych trzech śremskich cmentarzy wszystkie rozwiązania będą takie same jak w latach ubiegłych. Tutaj żadnych zmian nie wprowadzamy, więc dotyczyć one będą zarówno zakazów zatrzymywania się czy zakazów wjazdu w ulicę Fabryczną. Kolejna zmiana to też już od dwóch, trzech lat, ale możliwość korzystania z drugiego parkingu przy drugiej bramie w rejonie cmentarza komunalnego przy ulicy Malczewskiego.

– mówi komendant straży miejskiej, Marian Goliński

Co więcej, na ulicy Malczewskiego będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 30 km/h. Od środy do końca długiego weekendu na drogach i w pobliżu cmentarzy służbę będą pełnili funkcjonariusze policji i straży miejskiej. W piątek warto wybrać się na cmentarze pieszo lub skorzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej.

Dodatkowe kursy będą realizowane w godzinach od godziny 10.00 co 45 minut do godziny 13.30 w kierunku cmentarza. Powroty z cmentarza komunalnego będą po 45 minutach, czyli pierwszy odjazd z cmentarza komunalnego będzie o 10.45 do godziny 13.00 i ostatni transport z cmentarza będzie po mszy świętej. Trasa przejazdów jest taka sama jak w latach ubiegłych, żeby tutaj nie wprowadzać chaosu organizacyjnego i wypracowanych standardów, czyli wyjazd z przystanku początkowego na ul. Piłsudskiego, autobus pojedzie ul. Mickiewicza, dalej ul. Gostyńską, z Gostyńskiej w Staszica, ze Staszica w Chłapowskiego, krótkim odcinkiem ul. Kilińskiego po to, aby na rondzie skręcić w Aleję Solidarności, Grottgera, cmentarz komunalny i tym samym śladem, tą samą trasą będą powroty z cmentarza komunalnego.

– wyjaśnia Robert Mielcarek, naczelnik Pionu Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej śremskiego ratusza

Policja przypomina o zasadach bezpieczeństwa. Na przełomie października i listopada dochodzi do większej liczby zdarzeń drogowych, a atmosferę zadumy wykorzystują złodzieje.

Warto pamiętać, że to nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy właśnie od nas samych. Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy oraz innych wartościowych przedmiotów. Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać nawet na chwilę torebki lub saszetki na pomniku czy też na ławce. Parkując samochód przed cmentarzem, również nie zostawiajmy w nim wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Robiąc zakupy w sklepach lub przy cmentarnych stoiskach albo podróżując z komunikacją miejską, szczególnie w miejscach zatłoczonych, uważajmy na kieszonkowców. Pamiętajmy o tym, że torebka powinna być obowiązkowo zamknięta, umieszczona z przodu w zasięgu wzroku, portfel natomiast schowany w głębiej położonej, zapinanej wewnętrznej przedniej kieszeni.

– przypomina podinsp. Ewa Kasińska ze śremskiej policji

Apele służb warto sobie wziąć do serca, szczególnie te dotyczące bezpieczeństwa na drodze.