Gminne święto plonów w Mchach

środa, 28 sierpnia 2024, 13:22

W Mchach świętowali rolnicy z terenu gminy Książ Wielkopolski. Po uroczystej mszy dziękczynnej barwny korowód przejechał ulicami wioski na szkolne boisko. Tam odbyły się tradycyjne obrzędy.

Ksiąskie święto plonów rozpoczęło się od mszy dziękczynnej w kościele św. Marcina bp w Mchach. Następnie ulicami tej miejscowości przejechał korowód z kilkunastoma maszynami rolniczymi, za którymi podążali starostowie dożynkowi, samorządowcy, rolnicy i mieszkańcy ksiąskiej gminy. Świętowanie odbyło się na boisku przy Szkole Podstawowej Mchach, gdzie na początku głos zabrał włodarz gminy, Teofil Marciniak. W swoim wystąpieniu przytoczył dane statystyczne, z których wynika, że z roku na rok spada liczba gospodarstw, bo nie ma kto ich dziedziczyć. Z drugiej strony istniejące gospodarstwa rozwijają się dzięki mechanizacji branży.

Super nowoczesny sprzęt to cieszy, ale to jest jedyna zasługa taka, że ten nowoczesny sprzęt pozwala się utrzymać dalej gospodarstwa, które funkcjonują na terenie nie tylko naszej gminy, ale w całym kraju. Bo rąk do pracy brakuje, gdyby nie ten nowoczesny sprzęt wielofunkcyjny byłby problem z uprawą roli i ze zbiorem tego, co na polach nam urosło. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować i wszystkim rolnikom, ogrodnikom, sadownikom i pszczelarzom, bo to jest właśnie ich święto. My te pokarmy, które oni produkują spożywamy na co dzień i to jest ogromna radość i ogromna wdzięczność dla tych osób za ten trud pracy, który wnoszą przez 365 dni każdego roku.

– mówił Teofil Marciniak

Starościną dożynkową w gminie Książ została Aurelia Wojtkowska, która gospodarstwo wraz z mężem prowadzi od końca ubiegłego stulecia. Posiadają 18 hektarów upraw, specjalizują się w hodowli bydła opasowego oraz uprawie zbóż i kukurydzy. Z kolei starosta Jacek Rzepka z Mchów, który w 2011 przejął wielopokoleniowe gospodarstwo, a rok później dołączyła do niego żona. Małżeństwo uprawia głównie zboża na powierzchni 33 hektarów i specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego. Po przedstawieniu gospodarzy uroczystości nadszedł czas na tradycyjne obrzędy i przekazanie symbolicznego bochenka chleba, który odebrali burmistrz miasta i gminy oraz sołtys Mchów.

Następnie na środku placu znalazł się wieniec dożynkowy, który został obtańcowany. Tradycyjnie w gminie Książ Wielkopolski nie zabrakło przyśpiewek. Ich adresaci odbierali bochenki chleba dożynkowego. Uroczystość zakończyło symboliczne dzielenie chleba pomiędzy wszystkich uczestników dożynek gminnych w Mchach.