Zamenhofa po remoncie. Doświetlone przejścia i szersze skrzyżowanie

czwartek, 28 grudnia 2023, 09:56

O ponad 2 miesiące przeciągnęły się prace związane z modernizacją kilkuset metrowego odcinka ulicy Zamenhofa w Śremie. Początkowo drogowcy mieli opuścić plac budowy wraz z końcem października, jednak te plany pokrzyżowała deszczowa aura. Od poniedziałku kierowcy mogą korzystać z nowego odcinka.

Przypomnijmy, że remont ulicy Zamenhofa rozpoczął się na półmetku wakacji. Zgodnie z harmonogramem inwestycja miała zakończyć się do 31 października, ale tak się jednak nie stało. Jak tłumaczył starosta Zenon Jahns, początkowo przedłużały się formalności z koleją w sprawie likwidacji przejazdu, następnie dłużej niż planowano trwały prace ziemne – wymiana kanalizacji sanitarnej, wodociągu i kanalizacji deszczowej. Praktycznie od ulicy Wojska Polskiego i Kochanowskiego stara nawierzchnia i podbudowa drogi przestała istnieć.

Jak pamiętamy dwa miesiące padały deszcze, no i niestety nam te wykopy zalewało. A mówię tutaj o kolektorze, który łączy Jeziorany z ulicą Kochanowskiego, czyli od ulicy Wojska Polskiego do Kochanowskiego. Ten kolektor został wymieniony i no i właśnie był kłopot z tym, bo to były wykopy na głębokość w niektórych miejscach prawie 4 metry.

mówi starosta Zenon Jahns

W październiku prace utrudniała deszczowa aura, podobnie było z resztą w listopadzie, bowiem wykonawca otrzymał aneks do kontraktu wydłużający termin zakończenia robót do końca tego miesiąca. W drugiej połowie listopada drogowcy rozpoczęli układanie warstw wiążących asfaltu. Na położenie warstwy ścieralnej musieli jednak poczekać aż do momentu poprawy pogody – dodatnich temperatur. Takie warunki pojawiły się jednego dnia i wtedy udało się zakończyć prace bitumiczne. Nowy fragment ulicy Zamenhofa wyróżniają elementy poprawiające bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.

Ścieżki rowerowe na tym odcinku zostały wydzielone z jezdni. Wszystkie przejścia, sześć jest takich przejść, które zostały doświetlone i powstała sygnalizacja świetlna przy przejściu do szkoły.

dodaje włodarz powiatu

Po remoncie kierowcy nie muszą już zwalniać na przejeździe kolejowym, który przystał istnieć, a korki na skrzyżowaniu z ulicą Powstańców Wielkopolskich powinny być mniejsze, ze względu na budowę prawoskrętu. Powiat pozyskał wcześniej grunt od PKS Poznań, aby poszerzenie jezdni w tym miejscu było możliwe. W trakcie prac inwestor musiał podjąć decyzję o wycince chorych drzew, dla których na etapie projektowania inwestycji rozdzielono chodnik i ścieżkę rowerową. W ich miejsce posadzone zostały nowe drzewa, a także krzewy. Modernizacja ulicy Zamenhofa kosztowała niemal 2 mln 900 tys. złotych.